- Komerční sdělení-spot_img

I zahrádkářství podléhá trendům.

Date:

 1. Přirozenost
  Překombinovanost a zbytečná okázalost se nenosí v interiérech ani v exteriérech. Trendy v zahradnictví úzce navazují na to, co vídat v prostorách domů a bytů.

Ze stěn se změny přenášejí i ven. Vkus, harmonie a vyváženost dokážou působit luxusně a zároveň poskytují často levnější řešení.

Součástí trendu přirozenosti je také zakomponování přírodních ladivých materiálů do celkového vzhledu zahrady. Kameny ve stěnách, dřevo na podlahách teras a soulad materiálů je to, co si letos žádá zahrada a terasy.

 1. Bez ekologie to nejde ani na zahradě
  Ekologický přístup ke každodenním činnostem není výjimkou ani v zahradě.

Ferdinand Leffler, zahradní architekt z Ateliéru Flera, radí: „Ekologie v zahradě představuje především téma dešťové vody. Je to jednoznačně vliv, který k nám přichází z jiných zemí, kde už začíná být nedostatek vody a je nutné se zabývat myšlenkou, jak ji rozumně využít v zahradě, kde může její spotřeba sahat k nesmyslným tisícům litrů denně.“

Mezi zahrádkáři se rozvinul také trend ekologického pěstování ovoce a zeleniny bez zatěžování půdy chemikáliemi.

 1. Bez napodobování
  Tématem současnosti je v celkovém životním stylu snaha o individualismus. Každý chce být jedinečný, originální, zapamatovatelný.

Proto je cílem mnoha zahrádkářů zakomponovat do svých exteriérů něco, čím se sami vyznačují, něco, co je vystihuje.

„Dnes se nesnažíme v zahradách napodobovat exotické koncepty, klient nepřichází s přáním pro vytvoření zahrady v japonském či francouzském stylu, chce svůj vlastní. Styl bez potřeby ukazovat se,“ říká Ferdinand Leffler.

Podle něj se mezi majiteli zahrad stále více projevuje pokora a respekt k okolí a hledání toho, co jim opravdu dělá radost.

 1. Lokální rostliny
  Výběrem lokálních rostlinných druhů si můžete v zahradě zavzpomínat na to, jak to vypadalo kdysi u babičky na zahradě.

„Dnes není podstatné, aby měla trvalka květ velikosti volejbalového míče, důležité je, aby s okolím ladila a na danou zahradu patřila,“ říká zahradní architekt.

Soulad s přírodou je patrný iv případě trávníků, které již nemusí být upraveny do absolutní dokonalosti, ale rostou tak trochu „divoce“.

Majitelé zahrad se také podle odborníka dnes nebojí stromů ani v případě menší rozlohy zahradní plochy.

Vyhledávají příjemné soukromí pod stromy, přirozený stín v létě az trvalek volí spíše rostliny v jemných tónech. Často jde podle Lefflera o cibuloviny v záhonech i na trávníkových plochách.

 1. Recyklace
  Snaha o udržitelnost se může projevit nejen při zalévání zahrady, ale i při jejím dekorování.

„Staré cihly, starý smaltovaný lavor, trámy ze staré chalupy nebo i petrolejová lampa, kterou jste našli ve sklepě, to vše dokáže zahradě dodat patinu jedinečnosti,“ radí architekt.

Při opětovném používání starých věcí a vytváření nových zároveň máte možnost projevit své estetické cítění nebo si odpočinout při manuální práci.

 1. Více světla
  V zahradě během teplých dnů trávíme čas i večer po západu slunce. Originální vzhled proto exteriéru dodají různá světla v přirozených odstínech – žluté či bílé.

Osvětlení do exteriérů můžete umístit na koruny stromů, mezi záhony nebo nad jezírka. Zahrady také zažívají návrat nejpřirozenějšího a nejklasičtějšího světla – ohně.

Přirozené ohniště, které může jen tak ohřívat hosty nebo opékat jídlo je prvkem klidu a harmonie.

 1. Prostor pro děti
  Zahradu mnozí majitelé využívají jako společenský prostor, kde se setkávají s návštěvou, tráví čas s rodinou a děti ji využívají jako hřiště. Kdysi bylo trendem do zahrady dětem umístit nafukovací barevné domečky a „zámky“.

Nově jsou trendem herní prvky, které na první pohled zapadají do celkového vzhledu zahrady a barevně ani materiálově nevynikají.

„Dřevěné kolničky a klubovničky, natažené akrobatické slackline, hrazdy, prolézačky, místa ke šplhání. Všechno se v zahradě přirozeně integruje a většina ani nevypadá jako dětské hračky. Dětem se už nevymezuje jedno jediné místo ke hraní,“ říká Leffler.

 1. Jedlá zahrada
  Pro některé je zahrada jen společenským místem a prostorem k odpočinku, jiní zde vyhledávají aktivní odpočinek a místo k produkci vlastního jídla.

Vlastnoručně vypěstovaná rajčata, jahoda či petržel jsou vzácnější a chutnější než ty z obchodu. Vítány jsou také skleníky, malé prosklené prostory a záhony s drobným ovocem či zeleninou. Užitkovost zahrady je oblíbená.

Ještě stále jsou trendem i jedlé květiny, které dokážou ozvláštnit a zkrášlit každý koláč či salát.

Předchozí článekJedenáct trendů pro zahradu
Další článekLiška
- Komerční sdělení -pr článek

Nejnovější články

Další články autora
Doporučujeme