- Přirozenost
Překombinovanost a zbytečná okázalost se nenosí v interiérech ani v exteriérech. Trendy v zahradnictví úzce navazují na to, co vídat v prostorách domů a bytů.
Ze stěn se změny přenášejí i ven. Vkus, harmonie a vyváženost dokážou působit luxusně a zároveň poskytují často levnější řešení.
Součástí trendu přirozenosti je také zakomponování přírodních ladivých materiálů do celkového vzhledu zahrady. Kameny ve stěnách, dřevo na podlahách teras a soulad materiálů je to, co si letos žádá zahrada a terasy.
- Bez ekologie to nejde ani na zahradě
Ekologický přístup ke každodenním činnostem není výjimkou ani v zahradě.
Ferdinand Leffler, zahradní architekt z Ateliéru Flera, radí: „Ekologie v zahradě představuje především téma dešťové vody. Je to jednoznačně vliv, který k nám přichází z jiných zemí, kde už začíná být nedostatek vody a je nutné se zabývat myšlenkou, jak ji rozumně využít v zahradě, kde může její spotřeba sahat k nesmyslným tisícům litrů denně.“
Mezi zahrádkáři se rozvinul také trend ekologického pěstování ovoce a zeleniny bez zatěžování půdy chemikáliemi.
- Bez napodobování
Tématem současnosti je v celkovém životním stylu snaha o individualismus. Každý chce být jedinečný, originální, zapamatovatelný.
Proto je cílem mnoha zahrádkářů zakomponovat do svých exteriérů něco, čím se sami vyznačují, něco, co je vystihuje.
„Dnes se nesnažíme v zahradách napodobovat exotické koncepty, klient nepřichází s přáním pro vytvoření zahrady v japonském či francouzském stylu, chce svůj vlastní. Styl bez potřeby ukazovat se,“ říká Ferdinand Leffler.
Podle něj se mezi majiteli zahrad stále více projevuje pokora a respekt k okolí a hledání toho, co jim opravdu dělá radost.
- Lokální rostliny
Výběrem lokálních rostlinných druhů si můžete v zahradě zavzpomínat na to, jak to vypadalo kdysi u babičky na zahradě.
„Dnes není podstatné, aby měla trvalka květ velikosti volejbalového míče, důležité je, aby s okolím ladila a na danou zahradu patřila,“ říká zahradní architekt.
Soulad s přírodou je patrný iv případě trávníků, které již nemusí být upraveny do absolutní dokonalosti, ale rostou tak trochu „divoce“.
Majitelé zahrad se také podle odborníka dnes nebojí stromů ani v případě menší rozlohy zahradní plochy.
Vyhledávají příjemné soukromí pod stromy, přirozený stín v létě az trvalek volí spíše rostliny v jemných tónech. Často jde podle Lefflera o cibuloviny v záhonech i na trávníkových plochách.
- Recyklace
Snaha o udržitelnost se může projevit nejen při zalévání zahrady, ale i při jejím dekorování.
„Staré cihly, starý smaltovaný lavor, trámy ze staré chalupy nebo i petrolejová lampa, kterou jste našli ve sklepě, to vše dokáže zahradě dodat patinu jedinečnosti,“ radí architekt.
Při opětovném používání starých věcí a vytváření nových zároveň máte možnost projevit své estetické cítění nebo si odpočinout při manuální práci.
- Více světla
V zahradě během teplých dnů trávíme čas i večer po západu slunce. Originální vzhled proto exteriéru dodají různá světla v přirozených odstínech – žluté či bílé.
Osvětlení do exteriérů můžete umístit na koruny stromů, mezi záhony nebo nad jezírka. Zahrady také zažívají návrat nejpřirozenějšího a nejklasičtějšího světla – ohně.
Přirozené ohniště, které může jen tak ohřívat hosty nebo opékat jídlo je prvkem klidu a harmonie.
- Prostor pro děti
Zahradu mnozí majitelé využívají jako společenský prostor, kde se setkávají s návštěvou, tráví čas s rodinou a děti ji využívají jako hřiště. Kdysi bylo trendem do zahrady dětem umístit nafukovací barevné domečky a „zámky“.
Nově jsou trendem herní prvky, které na první pohled zapadají do celkového vzhledu zahrady a barevně ani materiálově nevynikají.
„Dřevěné kolničky a klubovničky, natažené akrobatické slackline, hrazdy, prolézačky, místa ke šplhání. Všechno se v zahradě přirozeně integruje a většina ani nevypadá jako dětské hračky. Dětem se už nevymezuje jedno jediné místo ke hraní,“ říká Leffler.
- Jedlá zahrada
Pro některé je zahrada jen společenským místem a prostorem k odpočinku, jiní zde vyhledávají aktivní odpočinek a místo k produkci vlastního jídla.
Vlastnoručně vypěstovaná rajčata, jahoda či petržel jsou vzácnější a chutnější než ty z obchodu. Vítány jsou také skleníky, malé prosklené prostory a záhony s drobným ovocem či zeleninou. Užitkovost zahrady je oblíbená.
Ještě stále jsou trendem i jedlé květiny, které dokážou ozvláštnit a zkrášlit každý koláč či salát.