- Komerční sdělení-spot_img

Jedenáct trendů pro zahradu

Date:

 1. Tradiční zážitky zpět do zahrad
  Zahrady se stávají nekomplikovaným a samozřejmým místem pro život. Nechceme nic, co by nás příliš zaměstnávalo údržbou. Nevyhledáváme ani složité technologie vodních prvků, ani zbytečně sofistikovaný zahradní nábytek.

Chceme klid a pohodu. Ideální je, pokud se o obsahu a rozložení zahrady poradíte s odborníkem. Vyhledávejte však jednoduchost. Pokud jste zahrádkář začátečník, sáhněte po bylinkách a květinách, které nejsou náročné na pěstování.

I ti, kterým se nepoštěstila zahrada a mají jen balkon, si mohou z tohoto malého prostoru vytvořit oázu klidu. Obklopte se nenáročnou zelení, dřevěnými prvky a pohodlným sezením.

 1. Jídlo venku
  Venkovní kuchyně dokáže zprostředkovat další zážitek z vaření, na který v interiérové ​​kuchyni není místo nebo jej jednoduše nelze zrealizovat. Vaříme guláš na otevřeném ohni, udíme kvalitní maso, v pizza peci připravujeme domácí pizzu.

Nejen samotné jídlo, ale také jeho příprava jsou tak zážitkem. Tradiční umístění grilu a místa k vaření či servírování jídla je většinou terasa. Stůl a židle se snažíme umístit co nejblíže vchodu do domu.

Nové trendy však v tomto směru říkají něco jiného. V rámci touhy splynutí s přírodou a příjemným prostředím zahrady zvažte přemístění části s pohoštěním a posezením hlouběji do zahrady. Altán nebo terásku přesuňte mezi stromy a keře. Naleznete zde absolutní odpočinek.

 1. Prolínání interiéru s exteriérem
  Pohodlné vycházení z domu do zahrady je stejně důležité jako výhled z oken. Atmosféra interiéru by měla plynule přecházet do exteriéru. Dům a zahrada nesmí působit jako dva oddělené světy.
 2. Ekologický a zodpovědný přístup
  Šetříme vodu a energie. Průmyslově vyráběným chemikáliím se téměř stoprocentně vyhýbáme. Kultivujeme půdu – už víme, že má smysl investovat do zlepšení půdních podmínek péčí o ornici, kterou jsme se svým pozemkem koupili.

Součástí ekologického myšlení v domácí zahradě je také využívání původních materiálů a recyklace či upcyklace již nepotřebných věcí. Už jsme pochopili, že staré nerovná se špatné. Poznáme kvalitu, nasloucháme příběhům, které nám starý trám nebo mechem porostlý kámen vypráví.

Vytvořte ze starých cihel jezírko nebo z kamenů či staršího stavebního materiálu umělecké dílo, které bude splývat s prostředím zahrady.

 1. Stop umělým materiálem a napodobeninám
  Zahrada musí vonět dřevem, ne rozpáleným plastem. Místo napodobenin přírodních materiálů investujeme do těch skutečných – není nic lepšího než projít se po oblých kamíncích na chodníku či posedět na dřevěném obložení jezírka.

Toužíme po znovuobjevení původní prosté, praktické a logické krásy venkovské krajiny. Aby přírodní materiály zůstaly co nejdéle vzhledné, je třeba o ně i náležitě pečovat a udržovat je.

 1. Nenápadné dětské radosti
  Netřeba projektovat do zahrady obrovský dřevěný hrad se skluzavkou. Drobné proutěné stavby, naoko ledabyle pohozené obří kmeny, dřevěné kostky nebo schovávaná v hustém záhonu probouzejí v dětech více fantazie a chuti vstoupit do zahrady a objevovat v ní ukryté dobrodružství.

Jen si vzpomeňte na vlastní dětství. Možností pro zábavu jsou i vytvořená malá sídla pro zvířátka. Postavte spolu s dětmi psí boudu nebo vyrobte krmítko pro ptáky. Do zahrad se navrací život.

 1. Atrakce pro dospělé
  Dospělí stále nejčastěji požadují terasu a na ní pohodlné posezení. Ale k tomu jsou zapotřebí i další zážitky a atrakce, které je vytáhnou do zahrady a odreagují od každodenního stereotypu.

Například trampolíny zapuštěné do terénu, jednoduché venkovní posilovny, velké šachy, hřiště na petang nebo třeba boxovací pytel zavěšený na trámu pergoly. Návštěvy budou mít podobné zábavné prvky rady.

 1. Oheň v zahradě
  Při pohledu do rozpálených polen relaxujeme. A nezáleží na tom zda v interiéru, nebo v exteriéru. Přírodní ohniště přinese do zahrady další element a vytvoří tak místo k posezení během dlouhých letních večerů. A to byste si neměli nechat ujít!
 2. Přirozený tvar a druh vysázených rostlin
  Vyhýbáme se násilně tvarovaným keřům s pestrými listy. Každá rostlina má svůj přirozený výraz a právě proto si ji vybíráme.

Zahrady se tak převalují v tlumených barevných tónech, kde se jeden nenápadně prolíná s druhým. Stále s oblibou vysazujeme vícekmenné dřeviny. Populární jsou letos i mixované zahrady plné různorodých jako náhodně vzrostlých rostlin. Vracejí se také oblíbené růže.

 1. Chutě „ze dvora“
  Dnes už se snad do každé rodinné zahrady projektuje bylinkový nebo zeleninový záhon. A s ním velmi často také přístřešky a ohrady pro dobytek. Není nic neobvyklého, pokud po zahradě běhají slepice nebo se o sečení starají ovce.

Souvisí to se stále rostoucím trendem ekologického přístupu k životu stejně jako s rostoucími cenami potravin v obchodech. Zejména chceme-li si pořídit opravdu kvalitní a chutné suroviny. Pěstovat si vlastní zeleninu a ovoce sice stojí námahu, ale vyplatí se to. Pokud to s pěstováním myslíte vážně, za zamyšlení stojí možnost pořídit si skleník.

Na balkoně je zase méně prostoru, ale vykompenzovat jej lze regálem s více policemi. Využijte i parapetní desky. Pokud nepatříte ke zkušeným zahrádkářům, pusťte se nejprve do salátů, sežeňte si sazeničky rajčat a paprik či předpěstované bylinky, které stačí jen přesadit do květináčů.

 1. I zahrada chce být krásná
  Jen proto, že je zahrada outdoorový prostor, nemusí být ochuzený o originální dekorace. Když zajde slunce, oceníte také osvětlení. V zahradě chceme být ideální po celý rok, ve dne i v noci. Osvětlením prodlužujeme čas, po který si ji můžeme užít.

Navíc správné umělé světlo prostoru dodává atmosféru a hloubku. Osobitost a originalita vítězí nad kupní cenou. Nepřežeňte to s doplňky, ale na druhé straně se nebojte zahradě dodat váš rukopis – napajedla či krmítka pro ptáky, netradiční květináče, věnce… To vše do zahrady patří. A ideální je, pokud si tyto doplňky vyrobíte sami nebo jejich výrobu zadáte nejmenším.

- Komerční sdělení -pr článek

Nejnovější články

Další články autora
Doporučujeme